Product Overview
| Overall Length | 17.04 inch (432.9 mm) |
| Outer Diameter | 8.66 inch (219.96 mm) |
| Inner Diameter | 7.06 inch (179.2 mm) |
| Length | 16.66 inch (423.2 mm) |
| Gasket ID | 7.50 inch (190.5 mm) |
| Efficiency | 99.6 |
| Efficiency Test Std | ISO 5011 |
| Rated Flow LR | 1271 cfm (36 m³/min) |
| Rated Flow HR | 812 cfm (23 m³/min) |
| Family | STG |
| Primary Application | DONALDSON STG16 |
| Type | Safety |
| Style | Round |
| Media Type | Safety |