Product Overview
| Outer Diameter | 4.65 inch (118 mm) |
| Thread Size | M90 x 2 |
| Length | 11.69 inch (297 mm) |
| Gasket OD | 4.69 inch (119 mm) |
| Gasket ID | 4.02 inch (102 mm) |
| Efficiency 99% | 4 micron |
| Efficiency Test Std | SAE J1985 |
| Collapse Burst | 149 psi (10.3 bar) |
| Type | Secondary |
| Style | Spin-On |
| Brand | Donaldson BLUE® |
| Media Type | Synteq XP |