Product Overview
| Outer Diameter | 2.96 inch (75.2 mm) |
| Inner Diameter | 0.86 inch (21.8 mm) |
| Thread Size | 1 1/8-12 UN |
| Length | 5.23 inch (132.8 mm) |
| Efficiency 95% | 20 micron |
| Efficiency Test Std | SAE J1985 |
| Emulsified H2O Efficiency | 95 Percent |
| Collapse Burst | 75 psi (5.2 bar) |
| Type | Water Separator |
| Style | Cartridge |