Product Overview
| Outer Diameter | 3.01 inch (76.5 mm) |
| Inner Diameter | 1.04 inch (26.4 mm) |
| Length | 4.41 inch (112 mm) |
| Efficiency 99% | 25 micron |
| Efficiency Test Std | SAE J1985 |
| Emulsified H2O Efficiency | 95.00 Percent |
| Collapse Burst | 75 psi (5.2 bar) |
| Type | Water Separator |
| Style | Cartridge |
| Primary Application | FRAM CS1133PL |