Product Overview
| Overall Length | 7.03 inch (178.6 mm) |
| Outer Diameter | 4.21 inch (107 mm) |
| Inner Diameter | 0.66 inch (16.8 mm) |
| Length | 6.76 inch (171.7 mm) |
| Efficiency 99% | 7 micron |
| Efficiency Test Std | SAE J1985 |
| Emulsified H2O Efficiency | 95 Percent |
| Type | Water Separator |
| Style | Cartridge |
| Media Type | Cellulose, Meltblown |