Product Overview
| Outer Diameter | 3.86 inch (98 mm) |
| Thread Size | M16 x 1.5 |
| Length | 7.70 inch (195.5 mm) |
| Gasket OD | 2.83 inch (72 mm) |
| Gasket ID | 2.44 inch (62 mm) |
| Efficiency 99% | 30 micron |
| Efficiency Test Std | ISO 19438 |
| Type | Water Separator |
| Style | Spin-On |
| Primary Application | IVECO 2992662 |