Product Overview
| Outer Diameter | 4.66 inch (118.3 mm) |
| Thread Size | 1 1/4-12 UN |
| Length | 8.94 inch (227 mm) |
| Gasket OD | 4.33 inch (110 mm) |
| Gasket ID | 3.86 inch (98 mm) |
| Efficiency 99% | 30 micron |
| Efficiency Test Std | SAE J1985 |
| Emulsified H2O Efficiency | 95.00 Percent |
| Collapse Burst | 149 psi (10.3 bar) |
| Type | Water Separator |
| Style | Spin-On |
| Media Type | Cellulose |
| Primary Application | KOBELCO 25011024 |