Product Overview
| Outer Diameter | 4.65 inch (118 mm) |
| Thread Size | 1 1/16-16 UN |
| Length | 8.94 inch (227 mm) |
| Gasket OD | 4.33 inch (110 mm) |
| Gasket ID | 3.86 inch (98 mm) |
| Efficiency 99% | 16 micron |
| Efficiency Test Std | SAE J1985 |
| Type | Secondary |
| Style | Spin-On |
| Media Type | Cellulose |