Product Overview
| Outer Diameter | 4.37 inch (110.99 mm) |
| Thread Size | 1-14 UN |
| Length | 6.23 inch (158.24 mm) |
| Gasket OD | 4.12 inch (104.7 mm) |
| Gasket ID | 3.72 inch (94.5 mm) |
| Bowl Thread | 3 3/4-10 UN |
| Efficiency 95% | 10 micron |
| Efficiency 99% | 8 micron |
| Collapse Burst | 4 psi (0.3 bar) |
| Type | Water Separator |
| Style | Spin-On with Bowl Thread |
| Primary Application | RACOR S3226T |