Product Overview
| Outer Diameter | 4.25 inch (108 mm) |
| Thread Size | 3/4-16 |
| Length | 5.83 inch (148 mm) |
| Gasket OD | 2.80 inch (71 mm) |
| Gasket ID | 2.44 inch (62 mm) |
| Efficiency 99% | 40 micron |
| Efficiency Test Std | SAE J1858 |
| Anti-Drainback Valve | Yes |
| Bypass Valve | Yes |
| Bypass Valve Setting LR | 12 psi (0.8 bar) |
| Bypass Valve Setting HR | 15 psi (1 bar) |
| Media Type | Cellulose |
| Collapse Burst | 100 psi (6.9 bar) |
| Type | Full-Flow |
| Style | Spin-On |