Product Overview
| Outer Diameter | 4.25 inch (108 mm) |
| Thread Size | 1-14 UN |
| Length | 8.54 inch (216.9 mm) |
| Gasket OD | 3.9 inch (99 mm) |
| Gasket ID | 3.56 inch (90.3 mm) |
| Bowl Thread | M92 x 3 |
| Efficiency 99% | 10 micron |
| Efficiency Test Std | ISO 19438 |
| Type | Water Separator |
| Style | Spin-On with Bowl Thread |
| Media Brand | Synteq™ |
| Primary Application | R160T |
| Notes | Not for Marine Applications |