Product Overview
| Efficiency Nominal (MICRON) | 30 micron |
| Efficiency 90% | 10 micron |
| Outer Diameter | 3.61 inch (91.69 mm) |
| Thread Size | 1-12 UN |
| Length | 7.87 inch (199.89 mm) |
| Gasket OD | 2.81 inch (71.5 mm) |
| Gasket ID | 2.42 inch (61.5 mm) |
| Media Type | Cellulose |
| Style | Spin-on |