Product Overview
| Outer Diameter | 3.10 inch (78.7 mm) |
| Inner Diameter | 1.71 inch (43.43 mm) |
| Length | 16.67 inch (423.4 mm) |
| Efficiency Beta 1000 | 7 micron |
| Collapse Burst | 200 psi (13.8 bar) |
| Style | Cartridge |
| Series | HPK04 |
| Media Type | Synthetic |
| Primary Application | PALL HC9600FUN16H |