Product Overview
| Outer Diameter | 3.13 inch (79.5 mm) |
| Thread Size | 2-12 UN |
| Length | 5.52 inch (140.2 mm) |
| Gasket OD | 3.00 inch (76.2 mm) |
| Gasket ID | 1.85 inch (47 mm) |
| Efficiency Beta 2 | 7 micron |
| Efficiency Beta 1000 | 23 micron |
| Style | Spin-On |
| Brand | Duramax® |
| Media Type | Cellulose |