Product Overview
| Outer Diameter | 5.05 inch (128.2 mm) |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Length | 7.19 inch (182.7 mm) |
| Gasket OD | 5.10 inch (129.6 mm) |
| Gasket ID | 4.80 inch (122 mm) |
| Efficiency Beta 2 | 7 micron |
| Efficiency Beta 1000 | 23 micron |
| Style | Spin-On |
| Series | W023, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Media Type | Cellulose |