Product Overview
| Outer Diameter | 5.31 inch (135 mm) |
| Thread Size | M45 x 1.5 |
| Length | 12.13 inch (308 mm) |
| Gasket OD | 4.29 inch (109 mm) |
| Gasket ID | 3.94 inch (100 mm) |
| Efficiency 99% | 21 micron |
| Efficiency Test Std | SAE J1858 |
| Media Type | Cellulose |
| Collapse Burst | 149 psi (10.3 bar) |
| Type | Full-Flow |
| Style | Spin-On |
| Primary Application | Vertical installation only – Threads at the top |