Product Overview
| Outer Diameter | 2.68 inch (68 mm) |
| Thread Size | M20 x 1.5 |
| Length | 2.80 inch (71 mm) |
| Gasket OD | 2.40 inch (61 mm) |
| Gasket ID | 2.24 inch (57 mm) |
| Efficiency 99% | 40 micron |
| Anti-Drainback Valve | Yes |
| Bypass Valve | Yes |
| Bypass Valve Setting HR | 14 psi (0.97 bar) |
| Type | Full-Flow |
| Style | Spin-On |