Product Overview
| Overall Length | 10.39 inch (264 mm) |
| Outer Diameter | 4.23 inch (107.5 mm) |
| Thread Size | M32 x 1.5 |
| Length | 10.31 inch (262 mm) |
| Gasket OD | 3.90 inch (99 mm) |
| Gasket ID | 3.56 inch (90.3 mm) |
| Efficiency 99% | 5 micron |
| Efficiency Test Std | SAE J1985 |
| Collapse Burst | 200 psi (13.8 bar) |
| Style | Spin-On |
| Media Type | Cellulose |
| Primary Application | VOLVO 20430751 |