Product Overview
| Outlet Diameter | 4.00 inch (101.6 mm) |
| Body Diameter Maximum | 8.50 inch (216 mm) |
| Body Length | 11.00 inch (279.3 mm) |
| Efficiency | 99.9 |
| Efficiency Test Std | ISO 5011 |
| Rated Flow LR | 279 cfm (7.9 m³/min) |
| Rated Flow MR | 399 cfm (11.3 m³/min) |
| Rated Flow HR | 470 cfm (13.3 m³/min) |
| Restriction LR | 4.02 inch H2O (10 mbar) |
| Restriction MR | 5.98 inch H2O (14.91 mbar) |
| Restriction HR | 7.99 inch H2O (19.91 mbar) |
| Family | ECB |
| Type | Primary |
| Style | Round |
| Brand | DuraLite™ |
| Media Type | Cellulose |