Product Overview
| Outer Diameter | 10.41 inch (264.3 mm) |
| Inner Diameter | 6.95 inch (176.5 mm) |
| Length | 28.00 inch (711.2 mm) |
| Efficiency | Up to 99.99% |
| Efficiency Test Std | ISO 5011 |
| Type | Primary |
| Style | Round |
| Brand | Donaldson BLUE® |
| Media Brand | Ultra-Web® |
| Media Type | Ultra-Web Nanofiber |