Product Overview
| Outer Diameter | 14.28 inch (362.8 mm) |
| Inner Diameter | 8.98 inch (228.1 mm) |
| Length | 17.62 inch (447.5 mm) |
| Efficiency | 99.9 |
| Efficiency Test Std | ISO 5011 |
| Primary Application | CATERPILLAR 1063969 |
| Type | Primary |
| Style | Radialseal |
| Brand | RadialSeal™ |
| Media Type | Cellulose |