Product Overview
| Outer Diameter | 2.99 inch (76 mm) |
| Thread Size | 3/4-16 UN |
| Length | 3.27 inch (83 mm) |
| Gasket OD | 2.76 inch (70 mm) |
| Gasket ID | 2.40 inch (61 mm) |
| Efficiency 99% | 37 micron |
| Efficiency Test Std | ISO 16889 |
| Bypass Valve Setting HR | 36 psi (2.5 bar) |
| Media Type | Cellulose |
| Collapse Burst | 290 psi (20 bar) |