Product Overview
| Seal Material | Nitrile |
| Outer Diameter | 3.85 inch (97.89 mm) |
| Inner Diameter | 1.61 inch (41 mm) |
| Length | 18.25 inch (463.6 mm) |
| Efficiency Beta 1000 | 5 micron |
| Collapse Burst | 149 psi (10.3 bar) |
| Style | Cartridge |
| Media Type | Synthetic |
| Primary Application | SCHROEDER KKS3 |