Product Overview
| Seal Material | Nitrile |
| Outer Diameter | 6.02 inch (152.8 mm) |
| Inner Diameter | 2.87 inch (72.9 mm) |
| Length | 17.98 inch (456.7 mm) |
| Gasket ID | 2.62 inch (66.55 mm) |
| Efficiency Beta 1000 | 7 micron |
| Collapse Burst | 75 psi (5.2 bar) |
| Style | Cartridge |
| Media Type | Synthetic |