Product Overview
| Outer Diameter | 2.56 inch (65 mm) |
| Thread Size | 3/4-16 |
| Length | 3.54 inch (90 mm) |
| Gasket OD | 2.47 inch (62.7 mm) |
| Gasket ID | 2.17 inch (55 mm) |
| Efficiency 50% | 20 micron |
| Efficiency Beta 75 | 40 micron |
| Efficiency Test Std | JIS D 1611 |
| Anti-Drainback Valve | Yes |
| Bypass Valve | Yes |
| Bypass Valve Setting LR | 11 psi (0.76 bar) |
| Bypass Valve Setting HR | 17 psi (1.17 bar) |
| Media Type | Cellulose |
| Collapse Burst | 100 psi (6.9 bar) |
| Type | Full-Flow |
| Style | Spin-On |
| Primary Application | TOYOTA 9091503004 |