Product Overview
| Outer Diameter | 4.25 inch (108 mm) |
| Thread Size | M30 x 2 |
| Length | 9.33 inch (237 mm) |
| Gasket OD | 4.06 inch (103 mm) |
| Gasket ID | 3.65 inch (92.6 mm) |
| Efficiency 50% | 9 micron |
| Efficiency 99% | 21 micron |
| Efficiency Test Std | ISO 4548-12 |
| Anti-Drainback Valve | Yes |
| Bypass Valve | Yes |
| Bypass Valve Setting LR | 35 psi (2.4 bar) |
| Bypass Valve Setting HR | 38 psi (2.6 bar) |
| Media Type | Cellulose |
| Collapse Burst | 99 psi (6.86 bar) |
| Primary Application | LIEBHERR 10297295 |