Product Overview
| Mesh Rating | 149 micron |
| Outer Diameter | 3.71 inch (94.23 mm) |
| Thread Size | 1 3/8-12 UN |
| Length | 9.44 inch (239.78 mm) |
| Gasket OD | 2.76 inch (70.15 mm) |
| Gasket ID | 2.48 inch (63.1 mm) |
| Efficiency Beta 2 | 150 micron |
| Collapse Burst | 200 psi (13.8 bar) |
| Style | Spin-On |
| Series | HMK04/24 |
| Brand | Duramax® |
| Media Type | Wire Mesh |
| Primary Application | CATERPILLAR 2226713 |