Product Overview
| Outer Diameter | 3.82 inch (97 mm) |
| Thread Size | 1 1/8-16 UN |
| Length | 5.97 inch (151.7 mm) |
| Gasket OD | 2.76 inch (70 mm) |
| Gasket ID | 2.48 inch (63 mm) |
| Efficiency Beta 2 | 4 micron |
| Efficiency Beta 1000 | 11 micron |
| Efficiency Test Std | ISO 16889 |
| Collapse Burst | 500 psi (34.5 bar) |
| Style | Spin-On |
| Series | HMK04/24 |
| Media Type | Synteq XP |
| Primary Application | CASE/CASE IH A165029 |