Product Overview
| Outlet Diameter | 7.87 inch (200 mm) |
| Body Diameter Maximum | 12.50 inch (317.5 mm) |
| Body Length | 15.75 inch (400 mm) |
| Efficiency Test Std | ISO 5011 |
| Rated Flow LR | 1550 cfm (43.9 m³/min) |
| Rated Flow MR | 1836 cfm (52 m³/min) |
| Rated Flow HR | 2119 cfm (60 m³/min) |
| Restriction LR | 4.02 inch H2O (10 mbar) |
| Restriction MR | 5.98 inch H2O (14.91 mbar) |
| Restriction HR | 7.99 inch H2O (19.91 mbar) |
| Family | ECB |
| Primary Application | DETROIT DIESEL 0180941002 |
| Type | Primary |
| Style | Round |
| Brand | DuraLite™ |