Product Overview
| Seal Material | Nitrile |
| Outer Diameter | 3.1 inch (78.7 mm) |
| Inner Diameter | 1.72 inch (43.78 mm) |
| Length | 8.16 inch (207.3 mm) |
| Overall Length | 8.16 inch (207.3 mm) |
| Efficiency Beta 1000 | 7 micron |
| Collapse Burst | 200 psi (13.8 bar) |
| Style | Cartridge |
| Series | HPK03, FPK04, HPK04 |
| Media Type | Synthetic |
| Primary Application | PALL HC9600FUN8H |