Product Overview
| Overall Length | 12.91 inch (327.8 mm) |
| Outer Diameter | 3.11 inch (79 mm) |
| Inner Diameter | 1.63 inch (41.4 mm) |
| Length | 12.76 inch (324 mm) |
| Efficiency Beta 1000 | 5 micron |
| Collapse Burst | 200 psi (13.8 bar) |
| Media Type | Synthetic |
| Style | Cartridge |
| Primary Application | ALLISON 23018850 |