Product Overview
| Outer Diameter | 4.66 inch (118.3 mm) |
| Thread Size | 1 1/4 BSP/G |
| Length | 6.22 inch (158 mm) |
| Gasket OD | 4.33 inch (110 mm) |
| Gasket ID | 3.86 inch (98 mm) |
| Efficiency Beta 1000 | 14 micron |
| Style | Spin-On |
| Media Type | Synthetic |
| Primary Application | SULLAIR 250025525 |