Product Overview
| Outer Diameter | 4.58 inch (116.4 mm) |
| Thread Size | 1 3/8-12 UN |
| Length | 11.65 inch (296 mm) |
| Gasket OD | 2.76 inch (70 mm) |
| Gasket ID | 2.48 inch (63 mm) |
| Efficiency Beta 200 | 7 micron |
| Efficiency Beta 1000 | 8 micron |
| Style | Spin-On |
| Brand | Duramax® |
| Media Type | Synthetic |
| Primary Application | CASE/CASE IH 254353A1 |