Product Overview
| Outer Diameter | 3.66 inch (93 mm) |
| Thread Size | 1-16 UN |
| Length | 6.85 inch (174 mm) |
| Gasket OD | 2.83 inch (72 mm) |
| Gasket ID | 2.44 inch (62 mm) |
| Efficiency 99% | 15 micron |
| Media Type | Synthetic |
| Type | Full-Flow |
| Style | Spin-On |
| Primary Application | CUMMINS 3934430 |