Product Overview
| Outer Diameter | 3.82 inch (97 mm) |
| Thread Size | 13/16-16 UN |
| Length | 5.97 inch (151.64 mm) |
| Gasket OD | 2.76 inch (70.15 mm) |
| Gasket ID | 2.48 inch (63 mm) |
| Efficiency Beta 1000 | 25 micron |
| Bypass Valve | Yes |
| Bypass Valve Setting LR | 51 psi (3.5 bar) |
| Style | Spin-On |
| Media Type | Synthetic |
| Primary Application | CASE/CASE IH 254686A1 |