Product Overview
| Outer Diameter | 4.02 inch (102 mm) |
| Thread Size | 1-12 UN |
| Length | 3.98 inch (101 mm) |
| Gasket OD | 3.90 inch (99 mm) |
| Gasket ID | 3.46 inch (88 mm) |
| Efficiency 50% | 17 micron |
| Efficiency 95% | 27 micron |
| Efficiency 99% | 39 micron |
| Efficiency Test Std | ISO 4548-12 |
| Anti-Drainback Valve | Yes |
| Bypass Valve | Yes |
| Bypass Valve Setting LR | 15 psi (1 bar) |
| Media Type | Cellulose |
| Collapse Burst | 100 psi (6.9 bar) |
| Type | Full-Flow |
| Style | Spin-On |
| Primary Application | MITSUBISHI 32A4000400 |