Product Overview
| Outer Diameter | 3.74 inch (95 mm) |
| Thread Size | 1-12 UN |
| Length | 7.01 inch (178 mm) |
| Gasket OD | 2.83 inch (72 mm) |
| Gasket ID | 2.44 inch (62 mm) |
| Efficiency 99% | 40 micron |
| Anti-Drainback Valve | Yes |
| Bypass Valve | Yes |
| Bypass Valve Setting LR | 30 psi (2.1 bar) |
| Bypass Valve Setting HR | 42 psi (2.9 bar) |
| Media Type | Cellulose |
| Type | Full-Flow |
| Style | Spin-On |
| Primary Application | DEUTZ 1174419 |