Product Overview
| Outer Diameter | 3.68 inch (93.5 mm) |
| Thread Size | 2-16 UN |
| Length | 6.81 inch (173 mm) |
| Gasket OD | 2.76 inch (70 mm) |
| Gasket ID | 2.44 inch (62 mm) |
| Efficiency Beta 2 | 6 micron |
| Bypass Valve | Yes |
| Bypass Valve Setting LR | 38 psi (2.6 bar) |
| Style | Spin-On |