Product Overview
| Outer Diameter | 5.00 inch (127 mm) |
| Inner Diameter | 1.54 inch (39 mm) |
| Length | 9.61 inch (244 mm) |
| Gasket OD | 2.09 inch (53.1 mm) |
| Gasket ID | 1.55 inch (39.37 mm) |
| Efficiency 50% | 20 micron |
| Media Type | Cellulose |
| Collapse Burst | 100 psi (6.9 bar) |
| Style | Cartridge |
| Primary Application | CUMMINS 158139 |