Product Overview
| Outer Diameter | 3.66 inch (93 mm) |
| Thread Size | M20 x 1.5 |
| Length | 3.94 inch (100 mm) |
| Gasket OD | 3.39 inch (86 mm) |
| Gasket ID | 3.03 inch (77 mm) |
| Efficiency 99% | 23 micron |
| Efficiency Test Std | ISO 16889 |
| Anti-Drainback Valve | Yes |
| Media Type | Cellulose |
| Type | Full-Flow |
| Style | Spin-On |
| Primary Application | ISUZU 8942172720 |