Product Overview
| Seal Material | Viton |
| Outer Diameter | 6.02 inch (152.8 mm) |
| Inner Diameter | 2.87 inch (72.9 mm) |
| Length | 17.72 inch (450.2 mm) |
| Overall Length | 17.99 inch (457 mm) |
| Efficiency Beta 1000 | 4 micron |
| Collapse Burst | 125 psi (8.6 bar) |
| Style | Cartridge |
| Brand | DT High-Performance |
| Media Type | Synthetic |